DİZAYN Layer 1 KALİTE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

Demiryolu MuayenesiDemiryolu Muayenesi

Demiryolu hatlarında hem yeni hat döşeme aşamasında, hem de servis esnasında belirli periyotlarda rayların ve kaynak dikişlerinin ultrasonik muayene tabanlı ekipmanlar ile kontrol edilmesi hayati önem taşır. DQE, çok kristalli ve kayıt özellikli yarı-otomatik muayene ekipmanı ile her iki yandaki rayı aynı anda kontrol ederek hızlı ve güvenilir bir muayene sağlamaktadır. Bu sistemde bulunan çok sayıda prob sayesinde tek bir sürüş ile rayların hem gövde, hem kafa hem de etek bölgeleri özel olarak ayarlanmış çeşitli açılarla kontrol edilmekte ve tüm muayene B-tarama (kesit görüntüsü) ile kayıt altına alınmakta ve dolayısıyla kullanıcı tarafından incelenebilir olmaktadır. 

Gereklilikleri :

Demiryollarında insan hayatını tehdit eden neredeyse tüm hasarlar servis sürecinde ortaya çıkmaktadır. Demiryolu kazalarında en sık karşılaşılan sebep rayların kırılmasıdır. Yapılacak bakımlar ile birçok fayda sağlanır ve potansiyel problemler önceden saptanabilir. Daha oluşum aşamasında iken karşı tedbirlerini almak, kırılmaya doğru giden bir parçayı; henüz çatlak aşamasında iken tespit etmek ve karşı tedbirleri almak Demiryolu Muayenesi ile mümkündür.

Faydaları ve Özellikleri:

  • Düzlemsel iç süreksizliklerin tespitinde en uygun yöntemdir.
  • Oldukça portatiftir, kolayca taşınabilir.
  • Yüksek nüfuziyet yeteneğine sahiptir.
  • Anında sonuca varmayı sağlar.
  • Tüm taramalar, mesafe ve tarama hızıyla birlikte kaydedilebilmekte ve tarama görüntüleri daha sonra tümüyle incelenebilmektedir.
  • Tarama verileri, gerektiğinde tekrar inceleme için yıllar boyu saklanabilmektedir.
  • Yapılan kaynaklı imalatın, kaynaktaki muhtemel hataların konumlarının, büyüklüklerinin ve derinlik yönündeki boyutlarının belirlenmesi.

©2018 - Dizayn Mühendislik Tüm Hakları Saklıdır TTR BİLİŞİM